Meczet w Birmingham jako pierwszy w Wielkiej Brytanii oferuje szczepionkę przeciwko Covid-19

Meczet Al-Abbas Islamic Centre został pierwszym w Wielkiej Brytanii miejscem, w którym pacjenci i pacjentki mogą zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Zarządzający meczetem szacują, że będą w stanie przeprowadzić około pięćset szczepień dziennie. Imam meczetu liczy na to, że takie działanie pomoże zwalczyć nieprawdziwą informację, jakoby szczepionka była zakazana przez szariat.

„To będzie bardzo wyraźna wiadomość dla naszych muzułmańskich braci i sióstr. Robimy to, aby powiedzieć wielkie NIE dla fake newsów i wielkie TAK dla szczepionek”, powiedział Nuru Mohammed.  „Muzułmańscy uczeni zalecają szczepienia, ponieważ świętość ludzkiego życia jest w islamie ważna”.

Dr Rizwan Alidina, członek zarządu meczetu oraz członek  Birmingham and Solihull Clinical Commissioning Group powiedział: „Znaczenie tego miejsca jest dosyć oczywiste, zwłaszcza, że w społeczności muzułmańskiej zainteresowanie szczepieniem jest na nieco niższym poziomie niż oczekiwany”

Z kolei dr Vin Diwkar wspomniał na konferencji prasowej, że niektóre społeczności mają „zrozumiałe obawy dotyczące szczepionek”. Powiedział także, że pomimo faktu, że jest to „bezpieczna i skuteczna szczepionka” w przypadku niektórych czarnych i azjatyckich społeczności, „niektóre obawy sięgają wielu pokoleń wstecz”, m.in. niektórzy wiedzą od swoich dziadków, że w latach sześćdziesiątych przeprowadzano na nich nieetyczne eksperymenty.

Ministra spraw wewnętrznych, Priti Patel również starała się przeciwdziałać dezinformacji wymierzonej w mniejszości. „Ta szczepionka jest bezpieczna dla nas wszystkich”, powiedziała.

„To ochroni ciebie i twoją rodzinę… Dlatego wzywam wszystkich w naszym cudownie różnorodnym kraju, aby zaszczepili się, gdy nadejdzie ich kolej, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo”.

Jedna z pierwszych osób, które otrzymały szczepionkę w meczecie w Birmingham, emerytowany lekarz rodzinny, dr Masud Ahmad, powiedział, że jego przesłanie do innych członków lokalnej społeczności brzmi: „To bezpieczne, wszyscy powinni to zrobić”.

Inne miejsca kultu, w tym katedra w Salisbury i katedra w Lichfield, zostały otwarte jako miejsca szczepień w zeszłym tygodniu.

 

Opracował: ŁW  Źródło: BBC