10 islamskich książek, które warto przeczytać

Stan literatury muzułmańskiej w języku polskim pozostawia sporo do życzenia, zarówno w sensie ilościowym, jak i jakościowym. Tym ważniejsze jest więc polecanie i promowanie bardziej wartościowych pozycji, szczególnie takich, które mogą nie być powszechnie znane. Oto nasza lista dziesięciu książek w języku polskim, które warte są przeczytania ponieważ wyróżniają się czymś na tle innych, są w jakiś sposób niestandardowe lub po prostu rzadkie:

 

1. „Idee i wartości islamu” Autor: Seyed Hossein Nasr Wydawca: PAX Rok 1988

Prawdopodobnie najbardziej intelektualnie wymagająca ekspozycja nauk islamu w języku polskim, szczególnie ciekawa ponieważ uwzględnia stanowiska różnych muzułmańskich szkół.

 

2. „Al-Dżałszan al-Kabir” Wydawca: The Light Inc. Rok 2006

Polskie tłumaczenie długiej i pięknej modlitwy przypisywanej Prorokowi Muhammadowi. Ta pełna duchowości modlitwa jest regularnie recytowana w języku arabskim podczas religijnych zgromadzeń zarówno przez szyitów jak i część sunnitów, stanowiąc przykład wspólnej muzułmańskiej duchowości przekraczającej denominacyjne bariery.

 

3. „Nowojorski meczet Rzeczypospolitej” Autor: Antoni P. Kosowski                   Wydawca: Çaxarxan Xucaliq Rok 2011

Rzadko myślimy o polskich muzułmanach jako mających wpływ na islam w jakichkolwiek innych krajach, dlatego warto sięgnąć po tą książkę, opisującą jeden z pierwszych (a według niektórych pierwszy) meczet w Ameryce – otworzony przez muzułmańskich imigrantów z Polski!

 

 4. „Nahdż al-Balagha” Wydawca: Al-Mahdi Institute Rok 2012

Istotne dzieło klasycznego islamu przypisywane Alemu Ibn Abi Talibowi, pierwszemu Imamowi szyizmu i czwartemu kalifowi sunnizmu, zawierające jego przemówienia, listy i krótkie aforyzmy.

 

5. „Historia filozofii muzułmańskiej” Autor: Henri Corbin Wydawca: Dialog           Rok 2009

Jedno z najlepszych opracowań w dziedzinie klasycznej filozofii muzułmańskiej autorstwa wybitnego francuskiego eksperta.

 

6. „Wierszowana sura Koranu – Krowa” Autor przekładu: Jan Ostrawski Rok 2007

Jedna z największych ciekawostek oraz białych kruków polskiej literatury muzułmańskiej – napisane rymem tłumaczenie pierwszego i najdłuższego rozdziału Koranu, wydane własnym sumptem przez autora i niezmiernie rzadko spotykane.

 

7. Seria „Do Macieja” Autor: Rafał Berger Wydawca: SJM                    Rok 2012-2017

Obejmująca sześć książek istotna część historii polskiego islamu na podstawie korespondencji Macieja Konopackiego, prominentnego polskiego Tatara.

 

8. „Masnawi” Autor: Dżalaluddin Rumi Wydawca: Barbelo Rok 2015

Perełka islamskiej duchowości, zwana czasami „perskim Koranem” i uważana za jedno z największych światowych dzieł mistycznych.

 

 

9. „Mekka. Święte miasto” Autor: Ziauddin Sardar Wydawca: Czarne Rok 2016

Piękna i osobista książka o Mekce nie tylko jako centrum islamu ale też jako jednym z istotnych światowych centrów kultury.

 

 

10. „To oślepiające nieobecne światło” Autor: Tahar Ben Jelloun Wydawca: Karakter     Rok 2008

Poetycka i przejmująca powieść przedstawiająca islam jako drogę do wolności osadzonego w niesłychanie ciężkich warunkach więźnia. Jej recenzję można przeczytać na naszej stronie.

Related Posts