Arek Miernik: „Prawda, porządek i piękno”

Wydana w lutym 2025 roku książka „Prawda, porządek i piękno. Wprowadzenie do islamu” jest pozycją dość unikalną z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na fakt, że przedstawia ona islam w kontekście z jakim nieczęsto można się w polskiej debacie spotkać – a więc nie w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, migracji, geopolityki czy wojen kulturowych, ale po prostu jako religię, z jej teologią, etyką i duchowością, tak jak rozumie te dziedziny jej własna tradycja intelektualna. Po drugie zaś ze względu na fakt, że jej autorem jest polski teolog muzułmański, co jest rzadkością samą w sobie. Arek Miernik jest absolwentem islamskich studiów seminaryjnych w Instytucie Al-Mahdi (Wielka Brytania) oraz islamistyki na Wydziale Filozofii, Teologii i Religii Uniwersytetu w Birmingham. Jego dotychczasowe publikacje obejmują tłumaczenia wielu pozycji literatury muzułmańskiej na język polski, „Prawda, porządek i piękno” to jego pierwsza autorska praca. Jak wyjaśnia w samym wstępie:

Patrzymy na islam przez pryzmat wydarzeń często nie mających nic wspólnego z religią – od zamieszek na przedmieściach Paryża po pospolite przestępstwa popełniane przez osoby o muzułmańsko brzmiących nazwiskach. Paradoksalnie źródłem, którego najczęściej brakuje w publicznym dyskursie na temat islamu, jak i w próbach poznawania tej religii, jest sama jej tradycja teologiczna. Zapominamy często, że islam ma liczącą sobie 14 wieków tradycję intelektualno-teologiczną, w ramach której teologowie, juryści, filozofowie, mistycy i inni myśliciele wypracowali sposoby interpretowania źródeł tekstowych islamu, czyli Koranu i hadisów, które przyjmowane są przez ogół muzułmanów jako normatywne. Zapominamy też, że ta tradycja intelektualna jest tradycją żywą i również dzisiaj autorytatywni myśliciele islamu podejmują pytania o to, w jaki sposób rozumieć źródła tekstowe oraz tą nagromadzoną tradycję teologiczną we współczesnym świecie.

Autor argumentuje, że rozumiany w ramach własnej tradycji interpretacyjnej, islam jest dla swych wyznawców kustoszem tych właśnie trzech nadrzędnych wartości: Prawdy – czyli dociekania natury Boga i Jego relacji ze stworzeniem za pomocą ludzkiego rozumu oraz zachowywania odpowiedniej „higieny intelektualnej”; Porządku – w życiu indywidualnym, rodzinnym i społecznym; Piękna – w budowaniu swego charakteru i bliskiej relacji z Bogiem oraz dążenia do ludzkiej doskonałości. Dbałość islamu o owe „potrójne P” odzwierciedla jego holistyczny charakter, kładący nacisk na równowagę między ludzkim umysłem, ciałem i duchem.

Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części: pierwsza z nich przedstawia ogólne wprowadzenie do islamu i jego głównych elementów. Odpowiada więc na pytanie: czym islam w ogóle jest i jakie są źródła, na których się opiera oraz przygląda się pokrótce jego historycznemu rozwojowi. Druga zaś część omawia islamski punkt widzenia na tytułowe „potrójne P” – Prawdę (której dociekaniem zajmują się w islamie dziedziny teologii i filozofii), Porządek (którym zajmuje się praktyczny wymiar islamu, zwany szariatem) oraz Piękno (za które odpowiedzialne są islamskie dziedziny etyki oraz duchowości).

Książkę nabyć można pisząc na adres: info@al-islam.org.pl

Related Posts