Największy brytyjski iftar

„Muzułmanie, niemuzułmanie, wszyscy są zaproszeni, chodzi o to, aby podzielić się chlebem”

7 czerwca, w czwartek, w jeden z ostatnich dni Ramadanu, społeczność muzułmańska z dzielnicy Easton w Bristolu zorganizuje publiczny iftar – przełamanie postu, na które zaproszeni są wszyscy członkowie społeczności – muzułmanie, ale także przedstawiciele i przedstawicielki innych religii oraz grup etnicznych. Organizatorzy spodziewają się nawet do trzech tysięcy uczestników. Dla wszystkich będzie to okazja do poznania muzułmańskiej kultury, zwyczajów i duchowości, posłuchania nasheedów oraz po prostu dzielenia tego ważnego dla muzułmanów czasu. Podobne wydarzenia odbywają się w całym Zjednoczonym Królestwie, to nie tylko promowanie islamu, ale też pokazywanie jego odmiennej, nie tak popularnej w mediach twarzy.

„Pokazujemy drugą stronę islamu, chodzi o to, byśmy wszyscy razem, Syryjczycy, Somalijczycy, Pakistańczycy świętowali to, że jesteśmy razem.” – powiedział Abdul Ismail, dodając: „W ubiegłym roku mieliśmy również społeczności sikhijską i chrześcijańską, które w tym roku ponownie pozwolą nam korzystać ze swoich kuchni.”

Brat Ismaila, Rashid Majothi, powiedział: „To bardzo pocieszające, gdy spotykają się ludzie z tak wielu miejsc i środowisk, wszyscy z naszej społeczności zjawią się, aby za to podziękować.”

„To łączy wszystkich i pokazuje, że wszyscy jesteśmy równymi członkami tej społeczności” – powiedział Khalil Abdi z Bristol Horn Youth Concern, a Desmond Brown, biznesmen i działacz społeczny dodał: „To jedno z najważniejszych wydarzeń roku w Bristolu ze względu na różnorodność, którą tworzy.”

Meczet Jamia Masjid będzie tego dnia otwarty dla zwiedzających, którzy będą mogli oglądać wydarzenie z balkonu imponującego budynku.

Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele lokalnych władz, m.in: poseł Thangham Debbonaire, komendant policji Andy Marsh oraz burmistrz Cleo Lake.

Opracował: Łukasz Wilkowski  Źródło: BristolPost

Related Posts