10 faktów, których nie wiesz o islamie w Polsce

1. Nikt nie zna liczby polskich muzułmanów

Nie istnieją żadne oficjalne dane wskazujące na dokładną liczbę wyznawców islamu w Polsce, nigdy bowiem nie przeprowadzono takich badań. Wszelkie liczby są wyłącznie szacunkowe i można jedynie powiedzieć, że mieszka ich w Polsce kilkadziesiąt tysięcy (już kilkanaście lat temu najczęściej podawaną liczbą było 15-20 tysięcy, od tego czasu polska społeczność muzułmańska znacząco się rozrosła).

2. Tatarzy małą mniejszością wśród polskich muzułmanów

Tatarzy, których 600-letnia historia w Polsce sprawia, że często uważani są za synonim polskiego islamu, stanowią dziś tylko niewielki procent ogólnej liczby polskich muzułmanów. Na kilkadziesiąt tysięcy polskich wyznawców islamu liczbę Tatarów szacuje się na najwyżej trzy tysiące.

3. Cały świat islamu w skali mikro

Mówiąc o polskiej społeczności muzułmańskiej powinniśmy mówić raczej o środowisku złożonym z szeregu małych społeczności. Polskę zamieszkują bowiem muzułmanie nie tylko reprezentujący większość muzułmańskich regionów świata, ale też będący przedstawicielami wszystkich głównych muzułmańskich nurtów. Swoje środowiska mają więc w Polsce sunnici, szyici, salafici, sufi, a nawet kontrowersyjne grupy takie jak Ahmadijja.

4. Muzułmanin premierem Polski?

Polski Tatar, PPS-owiec Aleksander Sulkiewicz, przyjaciel Piłsudskiego, który opracował plan jego ucieczki ze szpitala w Petersburgu, uważany jest przez wielu za osobę, którą Piłsudski mianowałby na premiera gdyby nie zginął on w roku 1916.

Aleksander_Sulkiewicz_1900_jpg-seo

5. Polska nie ma Wielkiego Muftiego

W większości krajów muzułmańskich, ale też w wielu krajach zamieszkanych przez mniejszości muzułmańskie, rząd wyznacza jednego z muftich (muzułmańskich teologów) na stanowisko Wielkiego Muftiego, a więc naczelnego teologa kraju. W Polsce dwie główne organizacje muzułmańskie (MZR oraz LM) wyznaczyły swoich naczelnych muftich, państwowe stanowisko Wielkiego Muftiego jednak w Polsce nie istnieje.

6. Beatyfikacja dzięki muzułmaninowi

Jan Jakub Szegidewicz, muzułmanin i Tatar, będąc więźniem niemieckiego obozu Auschwitz, dzielił niedolę z o. Maksymilianem Kolbe. Szegidewicz był później jednym z głównych świadków procesu beatyfikacyjnego Maksymiliana Kolbe.

7. Polscy muzułmanie zbudowali jeden z pierwszych meczetów w USA

Muslim Mosque Inc. w nowojorskim Brooklynie to jeden z pierwszych meczetów w USA, przez niektórych uważany wręcz za pierwszy w tym kraju. Otworzony został w roku 1931 przez tatarskich emigrantów z Polski i istnieje do dziś.

muslim mosque inc

8. Pieć zarejestrowanych związków wyznaniowych

Pięć organizacji o charakterze muzułmańskim jest w Polsce zarejestrowanych jako związki wyznaniowe: Muzułmański Związek Religijny, Liga Muzułmańska, Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej, Islamskie Zgromadzenie Ahlul Bait oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Ahmadijja.

9. Józef Bem – Murat Pasza

Nasz narodowy bohater, generał Józef Bem, został muzułmaninem podczas swojego pobytu w Turcji, przyjmując imię Murat Pasza. Zmarł w syryjskim Aleppo i został pochowany według obrządku muzułmańskiego na cmentarzu Dżebel al-Isam. Po sprowadzeniu jego prochów do Polski jego sarkofag w Tarnowie zawiera m.in. arabskie inskrypcje.

10. Długa tradycja dialogu

Od ponad 40 lat jest w Polsce prowadzony dialog chrześcijańsko- muzułmański, który obejmuje intelektualistów, duchownych i wiernych obu stron. Od lat działa Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, a każdego roku odbywają się Dni Islamu w Kościele Katolickim.

Related Posts